• Lustro Biblioteki

• plaża

Nietypowa czytelnia

Arteteka

Biblioteka otwarta dla wszystkich, czyli prawdziwy raj dla odwiedzających. We wtorek zawitaliśmy do krakowskiej Arteteki - pierwszej multimedialnej biblioteki w Polsce, która wypożycza czytniki e-booków. Arteteka uruchomiona w styczniu tego roku od razu zyskała duże zainteresowanie wśród swoich użytkowników. Mówiąc w jednym zdaniu: istny raj na Rajskiej. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Na początek trochę informacji. Arteteka to jedna z agend Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie mieszcząca się w Budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki na ul. Rajskiej 12. Do dyspozycji czytelników przeznaczone są trzy piętra: muzyka, obraz, słowo- każda nazwa odnosi się do typu gromadzonych zbiorów.

Do Arteteki może przyjść każdy zainteresowany książką, teatrem, komiksami lub innymi dziedzinami szeroko rozumianej sztuki. Swoje zainteresowania można pogłębiać od poniedziałku do piątku zawsze w godzinach od 12.00 do 19.00. Zbiory obejmują e-booki, e-czasopisma, audiowizualia (płyty muzyczne, filmy), gry planszowe i komputerowe, komiksy, a także tradycyjne książki i czasopisma. Szczególnie przypadła nam do gustu Czytelnia Liberatury.

Nowoczesność w każdym calu i rozrywka
By wyjść naprzeciw wymaganiom czytelników w zbiorach znalazło się aż 60 czytników e-booków modeli takich jak: Kindle Touch, Kindle Classic, Pocketbook (także w wersji 10-calowej) oraz Onyx Boox. Tak, tak to nie żart. Na dodatek Arteteka od poniedziałku 18 marca 2013 roku uruchomiła ich bezpłatne wypożyczenie do domu na okres dwóch tygodni po podpisaniu oświadczenia.

Nie musimy martwić się, że nie będzie co czytać. Po pierwsze w pamięci czytnika znajdziemy wiele publikacji elektronicznych, mamy dostęp do biblioteki Wolnych Lektur lub po prostu można wgrać ebooki znajdujące się w zbiorach Arteteki. Po drugie można pobrać na czytnik własne tytuły e-książek. Do wypożyczenia służy 30 czytników. Idei ich wypożyczania przyświeca możliwość wypróbowania sprzętu przez użytkownika, sprawdzenia jak się czyta na ekranie bezpłatnie. Celem jest również poszerzenie wiedzy o samych czytnikach i ebookach.

Czytelnik oddając urządzenie ma za zadanie skasować jego pamięć, czyli przywrócić pierwotną formę. W pierwszy dzień wypożyczono prawie wszystkie czytniki.

Dodatkowo znajdziemy tutaj wiele ułatwień. Po pierwsze wysokiej jakości sprzęt wraz z profesjonalnym oprogramowaniem do tworzenia edycji, obróbki muzyki i grafiki. Listę programów, z których można korzystać znajdziecie pod tym adresem.

Czytelnikom zaoferowano również bezpłatny dostęp do specjalistycznych baz: Theatre In Video, Dance In Video (Alexander Street Press), Art & Architecture Complete, International Bibliography of Theatre & Dance with Full Text, eBook Academic Collection (EBSCO), Naxos Music Library oraz Naxos Music Library Jazz (NAXOS), ART Premium Package (ProQuest) [źródło].

Do dyspozycji oddane zostały 34 komputery typu all in one z dotykowymi ekranami (częściowo wyposażone m.in. w tablety graficzne), 60 czytników e-booków, 5 tabletów internetowych, zestaw PlayStation z kontrolerem ruchu PS Move, pianino cyfrowe, odtwarzacz Blue Ray, urządzenia wielofunkcyjne oraz w pełni wyposażona sala konferencyjna [źródło].

Użytkownik grający przykładowo na PlayStation 3 może zapisać swoją grę, wrócić na następny dzień i ją kontynuować. Nie ma ograniczeń czasowych odnośnie korzystania z jakichkolwiek urządzeń.

Powierzchnia Arteteki jest przyjazna zarówno wizualnie jak i organizacyjnie. W ciągu kilku minut można stworzyć przestrzeń do spotkań, warsztatów, konferencji czy kreatywnych zabaw.

Na zdjęciach poniżej widać efekty ostatniego wydarzenia Krakowskiego Festiwalu Komiksu, na które przyjechał m. in. Tony Sandoval.

Obecnie w Artetece można podziwiać wystawę „Poligrafia nowego Tajwanu”.

Arteteka robi ogromne wrażenie samym pomysłem i atrakcyjną ofertą promocji kultury. Skierowana na potrzeby współczesnych użytkowników z pewnością przyciąga wielu czytelników oraz kształci ich umiejętności. Lustro Biblioteki powróci do Arteteki. Zapraszamy także wszystkich, bo warto! Kierunek Kraków- Arteteka! Do miejsca kultury i sztuki.

Za zaproszenie do Arteteki serdecznie dziękuję Wojciechowi Kowalewskiemu. Dziękuję także Marii Cibickiej oraz pozostałym pracownikom za zaangażowanie i miłe przyjecie.